Rozstępy w i po ciąży

rozstepy w i po ciąży

Rozstępy to problem, z którym boryka się aż 90% kobiet w ciąży. Szpecące smugi mogą pojawić się zarówno w trakcie ciąży, jak i po niej, gdy gwałtownie spada waga ciała. Oczywiście w sprzedaży jest mnóstwo różnych kosmetyków na rozstępy, ale niestety większość z nich nie jest zalecana ciężarnym. Niezalecane są zwłaszcza preparaty z wyciągiem z kasztanowca czy alg oraz z kofeiną, gdyż ich stosowanie może wywołać różnorodne działania niepożądane. Czy to oznacza, że w ciąży nie można zapobiegać rozstępom? Można, ale trzeba to robić „z głową”.

Jak wybrać krem na rozstępy w ciąży?

Podstawą profilaktyki jest z pewnością dobry krem na rozstępy w ciąży. W sprzedaży dostępne są specjalne kremy przeznaczone właśnie dla przyszłych mam. Są one całkowicie bezpieczne i nie mają żadnego wpływu na rozwój płodu, ponieważ nie przenikają do krwiobiegu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kremy są zalecane w pierwszym trymestrze ciąży. Koniecznie trzeba sprawdzić na oznaczeniu, czy dany kosmetyk może być stosowany już od pierwszego miesiąca. W przypadku, gdy nie możemy stosować kremu dobrym rozwiązaniem jest smarowanie skóry oliwką dla niemowląt. Świetnie sprawdzają się również olejki, a zwłaszcza migdałowy i arganowy. Do kąpieli warto natomiast stosować nawilżające emulsje, jednak należy pamiętać, że temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 37stopni C. W drugim i trzecim trymestrze można już stosować każdy z dostępnych kremów na rozstępy w ciąży. Powinny one zawierać bezpieczne składniki, takie jak: pantenol, kwas hialuronowy, gliceryna, alantoina, wyciąg ze skrzypu, wyciąg z bluszczu, wyciąg z przewrotnika. Takie kremy znakomicie nawilżają i likwidują wszelkie podrażnienia skóry, a także przyspieszają gojenie ran. Ekstrakty roślinne działają pobudzająco na pracę fibroblastów, ujędrniają skórę, a także pobudzają przemianę materii w jej głębszych warstwach.

W tym dziale  Profesjonalna wyciskarka do soków czy "zwykła" - Różnice, porównanie

Jakie są sposoby na rozstępy w ciąży?

Oprócz kremów warto również stosować inne sposoby na rozstępy w ciąży. Chociaż najczęściej rozstępy pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze, to o skórę trzeba dbać od samego początku ciąży. Jakie sposoby sprawdzają się najlepiej? Oto kilka podpowiedzi: kontrolowanie przyrostu wagi jest najprostszym i jednocześnie najtrudniejszym sposobem zapobiegania rozstępów. Należy pamiętać, że w ciąży masa ciała powinna wzrosnąć o nie więcej niż 10-14 kg. Wszelkie nagłe skoki masy ciała mogą przyczynić się do pojawienia rozstępów, regularny masaż skóry pozwala skutecznie ją wzmocnić, dzięki czemu ryzyko pojawienia się rozstępów jest znacznie mniejsze. Masaż można wykonywać samodzielnie pod prysznicem za pomocą gąbki z wypustkami. Okrągłymi ruchami trzeba masować uda, pośladki i biodra, a także bardzo delikatnie brzuch i piersi z pominięciem brodawek. Stosowanie odpowiedniej diety to znakomity sposób na zapobieżenie rozstępom. Przede wszystkim trzeba jeść dużo warzyw i owoców, a także produktów mlecznych. Ważne są również produkty zawierające cynk, czyli kasza gryczana, żółte sery, chude mięso, pestki dyni, orzechy i groch. Aktywność ruchowa również jest bardzo ważna, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Ćwiczenia fizyczne i ruch na świeżym powietrzu doskonale dotleniają skórę, co zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów.