Alergie pokarmowe dotyczą coraz większej ilości osób. Pojawiają się najczęściej u dzieci. Niekiedy z wiekiem organizm się uodparnia na czynniki alergizujące. Jednak w większości przypadków na produkty alergizujące trzeba uważać do końca życia. Jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych jest celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Specjalnie skomponowana dieta bezglutenowa pozwala na spożywanie większości dań w wersji pozbawionej alergenu.
Czym jest gluten?
Gluten to białko, które występuje w wielu roślinach, w tym w zbożach stanowiących podstawę piramidy żywieniowej (znajduje się między innymi w pszenicy, życie i jęczmieniu).
Dla kogo przeznaczona jest dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa przeznaczona jest dla osób cierpiących na nietolerancję i nadwrażliwość na gluten. Dieta bez glutenu polecana jest również przy leczeniu i terapii niektórych chorób autoimmunologicznych i zaburzeń nerwowych (autyzm, ADHD, stwardnienie rozsiane). Tego rodzaju dietę musi zalecić lekarz. Cały czas powinny też być wykonywane kontrole, szczególnie w przypadku niedożywienia oraz gdy organizm potrzebuje innych szczególnych wymogów żywieniowych.
Na czym polega dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających gluten. Zastępuje się je produktami bezglutenowymi, które również są wartościowym źródłem węglowodanów.
Często w diecie bezglutenowej eliminuje się również produktu zawierające laktozę, gdyż często w czasie leczenia powstaje nietolerancja na ten składnik odżywczy.
Dieta bezglutenowa – co jeść?
Podstawowym składnikiem diety bezglutenowej są zboża niezawierające glutenu, czyli kukurydza, ryż, proso, sorgo, amarantus, kasza gryczana. Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu mogą jeść również: ryby, jaja, mięso, zioła, ziemniaki i banany. Szczegóły diety powinny być skonsultowane ze specjalistą z zakresu dietetyki i lekarzem prowadzącym.
Dieta bezglutenowa i odchudzanie
Osoby chcące się odchudzić często uważają, że pomoże im dieta bezglutenowa. Odchudzanie w taki sposób nie jest zalecane, gdyż tego rodzaju dieta nie jest polecana dla osób zdrowych. Jak to już zostało wspomniane o wprowadzeniu jej do jadłospisu decyduje lekarz.
Jakie zalety ma dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa posiada jedną ogromną zaletę – jest to jedyny skuteczny sposób leczenia dla osób cierpiących na celiakię oraz nadwrażliwość na gluten. W większości przypadków znacznie poprawia stan chorych już w kilka tygodni od rozpoczęcia jej stosowania. Bardzo szybko eliminuje towarzyszące celiakii dolegliwości, takie jak chociażby wzdęcia, ciągłe zmęczenie, biegunki czy bóle stawów.
Odpowiednio skomponowana dieta bez glutenu pozwoli uzupełnić w organizmie wszystkie cenne składniki odżywcze (minerały i witaminy oraz związki odżywcze).
Jakie wady ma dieta bezglutenowa
Kiedy ustąpią objawy charakterystyczne dla celiakii nie można rezygnować z przygotowanej przez lekarza diety bezglutenowej. Trzeba się jej trzymać już przez całe życie. Jest to dość uciążliwe, gdyż należy zwracać baczną uwagę na kupowane jedzenie, ale i lekarstwa czy kosmetyki. Trzeba też liczyć się ze sporymi wydatkami, ponieważ produkty bezglutenowe często są droższe od podobnych zawierających gluten.
Niewłaściwie stosowana dieta bezglutenowa może doprowadzić do osteoporozy i anemii.