Ból stawu łokciowego – przyczyny

Uszkodzenie stawu może sprawić, że konieczna będzie rehabilitacja łokcia. Za jej pomocą możliwe staje się przyspieszenie powrotu do zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zwiększają ruchomość stawu, przyczyniają się do poprawienia sprawności. Można też liczyć na zredukowanie dolegliwości bólowych. Za problemy ze stawami mogą odpowiadać rozmaite czynniki. Kluczowe będzie znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej. Czasem wystarczy wdrożenie leczenia farmakologicznego, ale w niektórych przypadkach koniecznością staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Stały lub nawracający ból w łokciu wymaga wizyty u lekarza i nie należy zwlekać.

Co przyczynia się do bólu łokcia?

Bolący łokieć wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie, ogranicza wykonywanie ruchu. Może być na tyle silny, że wręcz nie pozwoli na poruszanie ręką. Można oczywiście doraźnie wspomóc się tabletką przeciwbólową, ale najważniejsze będzie wybranie się do lekarza, który oceni stan kończyny, zleci wykonanie odpowiednich badań w celu postawienia trafnej diagnozy i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Niektóre osoby są szczególnie narażone na wystąpienie bólu w łokciu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wykonują przez dłuższy czas ten sam ruch. Ból łokcia pojawia się także w przypadku wystąpienia urazów. Przy zwichnięciu i złamaniu trudno uchronić się przed dolegliwościami bólowymi. Jest to naturalna reakcja organizmu, sygnał alarmowy. Przy zapaleniach i zwyrodnieniach stawów także pojawia się ból. Stanowi jeden z wielu nieprzyjemnych objawów. Wystarczy, że dojdzie do uszkodzenia tkanek około łokciowych, aby zaczął narastać ból, to samo dotyczy zapalenia i zwyrodnienia tkanek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że za ból łokcia może odpowiadać złe ułożenie kręgów. Nieprawidłowości kręgosłupa i odcinka szyjnego powodują problemy ze stawem łokciowym.

W tym dziale  Jak przetrwać sezon alergiczny

Problem z bolącym łokciem

Jeśli komuś doskwierają dolegliwości bólowe podczas opierania się na łokciu, to często wskazuje to na zmiany zwyrodnieniowe. Towarzyszą temu inne objawy w postaci uczucia mrowienia w palcach, przede wszystkim małym i serdecznym. Pojawia się także pieczenie i drętwienie łokcia. W celu złagodzenia symptomów konieczna staje się rehabilitacja łokcia. Nie możesz zapomnieć również o zmianie swojego dotychczasowego trybu życia, który w dużej mierze przyczynił się do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. W niektórych przypadkach rehabilitacja nie wystarczy, konieczne staje się wdrożenia leczenia chirurgicznego. Pomocna będzie także opaska kompresyjna, której zadaniem jest odciążenie zmienionego chorobowo stawu łokciowego. Czasem przyczyną bólu łokcia przy prostowaniu jest łokieć tenisisty. Dotyczy to głównie sportowców. Pojawia się przede wszystkim u osób, które nie mają wypracowanej prawidłowej techniki pracy nadgarstkiem. Jeśli ktoś przez długi czas wykonuje ciągle ten sam ruch, to niestety przyczynia się do powstania mikrourazów. Łokieć tenisisty można poznać po bólu pojawiającym się podczas podnoszenia rzeczy, chwytania i przenoszenia. Z kolei ból przy zginaniu świadczy najczęściej o łokciu golfisty. Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być także dyskopatie, artrozy i reumatyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *