Co robić kiedy dziecko się przeziębi?

Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie dziecka. Niestety, maluchy często się przeziębiają, a problem ten nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy maluchy są szczególnie narażone na infekcje. Dzieci przebywające w szkołach czy przedszkolach szybko „łapią” wirusy. Jak rozpoznać przeziębienie? Co podać dziecku? Czy Pulneo jest dobrym rozwiązaniem, gdy brzdąc kaszle?

Objawy przeziębienia. Jak pomóc dziecku?

Popularne przeziębienie, czyli łagodny wirusowy nieżyt górnych dróg oddechowych to częsta przypadłość u małych dzieci. Infekcję powodują wirusy przenoszone drogą kropelkową. Kichanie, katar, kaszel oraz bolące i zaczerwienione gardło, to pierwsze niepokojące symptomy. Maluchy nie zawsze umieją prawidłowo wydmuchać nos, więc mają trudności z oddychaniem. Wraz z katarem pojawia obrzęk błon śluzowych, powodujący dyskomfort. Z wieloma symptomami poradzimy sobie sami, ale jeśli dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, wymiotuje intensywnie lub skarży się na duży ból głowy, idźmy do lekarza. Aby ulżyć szkrabowi, można skorzystać z wypróbowanych sposobów domowych, a więc podać maluszkowi ciepłą herbatę z malin lub z lipy. Możemy podać także mleko z miodem i czosnkiem lub potrawy bogate w witaminę C. Jeśli dziecko ma katar, podawajmy mu dużo płynów.

Co zrobić, gdy dziecko kaszle?

Podczas infekcji górnych dróg oddechowych często pojawia się także kaszel. Dziecko kaszle bo ma wysuszoną śluzówkę gardła, którą dodatkowo podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa. W początkowej fazie choroby kaszel jest suchy i bardzo męczący, a towarzyszy mu ostry i piekący ból gardła. Już wtedy możemy podać syrop np: Pulneo, który złagodzi jego objawy. Po 2-3 dniach zwykle kaszel staje się mokry, gdyż w drogach oddechowych gromadzi się śluz, co zmusza dziecko do kaszlu. Organizm próbuje bowiem pozbyć się zalegającej flegmy. Kaszel, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, możemy zwalczyć sami. Oczywiści, decydujemy się na takie rozwiązanie tylko wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg i poza przeziębieniem maluchowi nic nie dolega. Dbajmy o nawilżenie powietrza, gdyż suche podrażnia śluzówki i zwiększa pieczenie i ból gardła. Wilgotne powietrze złagodzi suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Pomocne będą także inhalacje z pary wodnej, a jeśli dziecko nie jest uczulone, można dodać olejek tymiankowy, eukaliptusowy albo przygotować napar z ziół. Jeśli kaszel jest mokry, możemy oklepywać plecy dziecka, co ułatwia odrywanie się wydzieliny.

W tym dziale  Zdrowe ekologiczne jedzenie