Dlaczego nie warto kupować roweru górskiego do miasta?

Większość osób, z ogromną przewagą mężczyzn uważa, że jeżeli rower, to tylko górski. Bez znaczenia, czy jazda będzie w górach, po drogach szutrowych czy w mieście. Czy jednak warto kupować rower górski do miasta? Czy nie będzie sprawiał trudności na miejskich ulicach? A może lepiej kupić inny typ roweru, który być może lepiej sprawdzi się w miejskich warunkach?

Cechy roweru górskiegorower mtb

Głównym przeznaczeniem roweru górskiego są tereny poza miejskie. Wszędzie tam, gdzie inne rowery nie dadzą radę ze względu na swoją konstrukcję.

Rowery górskie są cięższe id innych modeli. Niekiedy mają nawet 20 kg wagi.  Jest to spowodowane wzmocnioną konstrukcją, muszę one wytrzymać znacznie cięższe warunki, niż rower szosowy czy trekkingowy.

W konstrukcję rama roweru górskiego jest wpisany amortyzator, mający poprawić komfort jazdy po nierównym terenie. Rzadziej jest on umieszczony w siodełku.

Rowery górskie osiadają największą ilość przełożeń, których liczba może osiągnąć 27. Dzięki tak dużej ilości przerzutek jazda w górzystym terenie jest dużo prostsza, a jazda z górki dużo szybsza. Jednak w mieście, na dość równym terenie tak duża ilość przerzutek jest zbędna.

Jaki rower do miasta?

W mieście najlepiej sprawdzi się rower miejski i trekkingowy.

  • Rowery trekkingowe wyposażone są w duże koła, najczęściej 27 cali oraz amortyzator w widelcu. Pozycja na rowerze trekkingowym jest bardziej wyprostowana nić w rowerze górskim, ale nie jest też w pozycji prostopadłej do nawierzchni.  Uważa się je za rowery uniwersalne, gdyż można po nich się poruszać nawet po nawierzchni szutrowej. Bardzo często są wybierane przez mężczyzn
W tym dziale  Najlepsze rodzaje soczewek do uprawiania sportu

Rowery trekkingowe i miejskie pozwalają na zamocowanie stałego oświetlenia do roweru (np. na dynamo), wyposażone są w błotniki, które są przydatne przy wilgotnej nawierzchni, a które przeszkadzały by podczas jazdy rowerem górskim.wycieczka rowerowa

 

  • Rower miejski jest wybierany przeważnie przez kobiety, ale występują też warianty męskie. Pozycja na nich jest bardziej wyprostowana niż na rowerze trekkingowym, i podobnie można zamontować wszelkiego rodzaju oświetlenie i błotniki. W Polsce ogromną popularnością cieszą się Rowery Romet.

Rower miejski nadaje się tylko do miasta, ponieważ jest on cięższy niż rower trekkingowy. Posiada również w pełni obudowany łańcuch (w razie zerwania trzeba wszystko rozkręcać).

Wariant kobiecy najczęściej jest wyposażony w koszyk rowerowy i charakteryzuje się ugiętą ramą, by móc swobodnie jechać w sukience. Rower męski ma prostą ramę.

 

Rowery i trekkingowy mają duże, ale i cienkie opony z gładkim bieżnikiem, dzięki którym jazda o asfalcie nie wymaga dużo energii. Rowery miejskie zaś mogą mieć grubsze opony, stylizowane na retro. Mają też najczęściej do trzech przerzutek, podczas gdy rowery trekkingowe mają ich kilkanaście.  W obu rodzajach rowerów spotyka się torby, zamontowane na bagażnik, które przydatne są podczas zakupów.