Jak dbać o cerę suchą i wrażliwą?

Dbanie o skórę powinno przebiegać regularnie oraz z użyciem kosmetyków przeznaczonych do konkretnego typu cery. Odpowiednia pielęgnacja to mniejsze ryzyko występowania niedoskonałości bądź reakcji alergicznych. Szczególnej opieki wymaga skóra sucha i wrażliwa. Warto wiedzieć, czego używać, by zachować zdrową i pełną blasku cerę.

Czym charakteryzuje się cera sucha i wrażliwa?

Skóra sucha, w przeciwieństwie do tłustej, jest cienka, napięta, szorstka i mało elastyczna. Przez to jest bardziej podatna na powstawanie podrażnień na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych lub użycia niektórych kosmetyków- zwłaszcza tych z dodatkiem alkoholu lub mocnych substancji zapachowych. Cera wrażliwa i sucha jest także matowa oraz źle reagująca na opalanie. Wadą jest jej szybkie starzenie się i skłonność do powstawania zmarszczek już w młodym wieku. Ten typ cery wymaga szczególnej opieki, którą zapewniają emolienty oraz dermokosmetyki (np. Allerco) niwelujące ryzyko podrażnień i występowania skutków ubocznych.

Jakie preparaty są najlepsze w pielęgnacji wymagającej cery suchej i wrażliwej?

Dermokosmetyki to produkty wysokiej jakości przebadane farmakologicznie oraz mające właściwości lecznicze. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo i łagodne, ale skuteczne działanie, którego potrzebuje skóra sucha i wrażliwa. Kremy, żele do mycia czy balsamy do ciała pozbawione są substancji zapachowych oraz dodatków konserwujących, by ograniczyć pojawianie się podrażnień na skórze. Jest to także dobry wybór dla alergików oraz osób mających zmiany atopowe na skórze. Komfort zapewniają sprawdzone specyfiki np. Allerco- oferujące zarówno produkty dla dzieci i niemowląt oraz dla dorosłych. Na rynku pojawia się coraz więcej marek dermokosmetycznych m.in. Vichy, Dermedic, Avene czy Oillan mające w ofercie kremy nawilżające, emulsje do kąpieli, balsamy natłuszczające, kostki myjące i wiele innych. Warto podkreślić, że istotnym elementem pielęgnacji cery suchej i wrażliwej jest stosowanie emolientów, które zapobiegają utracie wody z naskórka. Poza tym, mają działanie natłuszczające, które zachowuje gładkość i miękkość skóry. Co ważne, oczyszczanie twarzy powinno przebiegać ostrożnie- należy unikać gruboziarnistych peelingów oraz wysuszania skóry zwykłym mydłem. Demakijaż najlepiej przeprowadzać z użyciem łagodnego mleczka, a na noc warto nakładać tłusty krem, nie zapominając o nawilżaniu szyi i dekoltu- okolic szczególnie narażonych na zmarszczki. Na dzień przydadzą się kremy z filtrem chroniące skórę przed czynnikami pogodowymi.

W tym dziale  Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, choć wymagająca, nie jest wcale tak trudna, jak może się to wydawać. Specjalistyczne kosmetyki przeznaczone dla takiego typu cery pozwalają ograniczyć występowanie zaczerwienień i innych niedoskonałości. Zapewniają także wielką wygodę dla użytkowników. Bezpieczne i sprawdzone marki to jeden z lepszych wyborów dla zdrowia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *