Jak dostarczyć skórze twarzy wszystkie składniki odżywcze?

Codzienna pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na stan cery i wygląd. Nawilżanie, oczyszczanie, odżywianie, tonizowanie czy wygładzanie to zabiegi obowiązkowe. Stosowanie ich sprawia, że skóra odwdzięcza się promiennym wyglądem, a niedoskonałości trzymają się z daleka. Jednak, aby tak było, należy dostarczać skórze wszystkich składników odżywczych. Dermokosmetyki trzeba dobrać do rodzaju cery i stosować systematycznie. Odżywcza pielęgnacja twarzy to nie wszystko, ponieważ należy jeszcze pamiętać o odpowiedniej diecie.

Jakie kosmetyki do cery suchej i wrażliwej?

Cera sucha i wrażliwa jest najbardziej narażona na podrażnienia. Szybciej wiotczeje, a zmarszczki są na niej bardzo widoczne. Oznaki wskazujące na to, że skóra jest przesuszona, to uczucie ściągnięcia, świąd, pieczenie oraz wiotczenie. Wówczas należy zaopatrzyć się w dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takiej właśnie cery. Cechują się one bogatym składem, w którym znajdują się duże ilości składników lipidowych. Ich zdaniem jest tworzenie na skórze filmu ochronnego, zapobiegającego utracie wody. Dzięki temu odbudowana zostaje warstwa ochronna skóry i poprawia się jej wygląd.

W składzie kosmetyków odżywczych do suchej cery powinny znaleźć się substancje nawilżające, np. gliceryna, glikol propylenowy lub mocznik. Bardzo ważne są także składniki natłuszczające, do których zalicza się różnego rodzaju woski, trójglicerydy, oleje oraz ceramidy. Dzięki kompleksowej pielęgnacji można skutecznie odżywić suchą cerą i zapobiec przedwczesnemu starzeniu.

W tym dziale  Naturalne piękno: Produkty do pielęgnacji ciała, włosów i skóry dla zdrowego wyglądu

Jakie kosmetyki stosować do cery mieszanej i normalnej?

Cera mieszana i normalna także potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Dermokosmetyki do takiej cery powinny mieć działanie nawilżające i odżywcze. Nie powinny zawierać składników natłuszczających. Nie należy też stosować peelingów, które mogą podrażnić skórę. Znakomitym rozwiązaniem jest stosowanie rano i wieczorem specjalnych produktów do mycia i tonizowania, np. płynów micelarnych. Na dzień należy nakładać krem matujący i regulujący pracę gruczołów łojowych, np. zawierający kwas owocowy. Na noc dobry będzie krem nawilżający okolice oczu, skroni i policzków. Należy też pamiętać o tym, aby raz na jakiś czas stosować maseczki nawilżające.

Jak odżywić skórę dietą?

Odżywcza pielęgnacja twarzy nie ogranicza się tylko do stosowania odpowiednich dermokosmetyków. Równie ważne jest odżywianie skóry od wewnątrz, za pomocą diety. Starzeniu skóry zapobiegają przede wszystkim witaminy A, C i E, które neutralizują wolne rodniki. Biorą też udział w odbudowie włókien elastyny i kolagenu, od których zależy elastyczność i jędrność skóry. Witamina A dodatkowo pobudza procesy rogowacenia naskórka i produkcję nowych komórek – najwięcej tej witaminy znajduje się w czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz w olejach. Witamina C usprawnia mikrokrążenie, a witamina E chroni warstwę lipidową naskórka. Witaminę C zawierają zwłaszcza żółte i zielone warzywa oraz owoce, a witaminę E można znaleźć w olejach i tłustych rybach. Skórę należy także nawilżać od wewnątrz – zalecane jest wypijanie 1 litra płynów dziennie.

W tym dziale   Co powinien zawierać krem do twarzy na dzień?