Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Eksperci alarmują, że od kilku lat rośnie liczba kleszczy. Pajęczakom sprzyjają łagodne zimy, dzięki którym większość populacji przeżywa do wiosny. Groźne roztocza przenoszą choroby, a coraz więcej ludzi na nie choruje. Nie trzeba wychodzić do lasu żeby zostać ukąszonym, a pajęczaka trzeba usunąć. Jak to zrobić? Pomocny może być zestaw kick the Tick.

Jak pozbyć się kleszcza? Czy warto sięgnąć po Kick the Tick?

Ofiarą kleszcza można paść bardzo łatwo, więc warto wiedzieć, jak się go pozbyć. Zawsze można poprosić o pomoc lekarza, ale bywa, że trudno się do niego dostać. Zamiast siedzieć parę godzin w poczekalni, nauczymy się, jak zrobić to samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do usuwania kleszczy. Najprostszym z nich jest karta do usuwania kleszczy, która przypomina kartę płatniczą. Taką kartę wsuwamy pod pajęczaka i delikatnie odciągamy go do góry. Na podobnej zasadzie działa tzw. kleszczołapka, narzędzie uzbrojone w 2 ząbki za pomocą których podważamy kleszcza. Innym urządzeniem jest lasso, którego pętelkę zaciska się wokół kleszcza jak najbliżej skóry. Najbardziej uniwersalnym przyrządem tego typu jest pompka próżniowa za pomocą której można usunąć nie tylko kleszcza. Urządzenie działa na zasadzie podciśnienia i jest proste w obsłudze jak strzykawka. Przykładem jest Kick the Tick, które usuwa kleszcze błyskawicznie. Producent proponuje zestaw, który składa się z aplikatora z pojemnikiem aerozolowym oraz przyrządu do usuwania kleszczy. Przeznaczony jest do usuwania kleszczy przyczepionych do skóry ludzi i zwierząt.

W tym dziale  Cukier brzozowy. Kiedy warto po niego sięgać?

Jak działa i jakie zalety ma kick the Tick?

Kick the Tick stosuje się w celu ograniczenia ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze, takimi jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza, anaplazmoza i inne. Najpierw używamy aplikatora, który zamraża i hamuje wydzielanie zakaźnej śliny. Zastosowana technologia tworzy na ciele kleszcza trwałą powłokę, która zapobiega uszkodzeniu kleszcza podczas jego usuwania. Taki zestaw powinien znaleźć się w każdym domu, gdyż dzięki Kick the Tick wyciągniemy kleszcza bez ryzyka uszkodzenia go. Dodatkowo, wyciągniętego kleszcza możemy włożyć do dołączonej do zestawu próbówki. W zestawie jest też wygodny przyrząd do wyciągania kleszczy. Zestaw zawiera 60 dawek, więc według producenta wystarcza na usunięcie około 20 kleszczy.

A jeśli nie mamy pod ręką Kick the Tick? Jak usunąć kleszcza?

Jeśli nie mamy pod ręką zestawu Kick the Tick, najlepiej idźmy do lekarza. Pod żadnym pozorem nie wolno go usuwać za pomocą paznokci, tłuszczu, czy ciepła. Takie sposoby mogą tylko spowodować, że kleszcz zwymiotuje krew, którą już zassał. W ten sposób zwiększymy ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych. Najlepszym przyrządem do usuwania kleszczy jest pęseta. Kleszcza łapiemy za głowę jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie wyjmujemy go zdecydowanie i równomiernie. Nie wykonujemy żadnych ruchów skrętnych, gdyż mogą one spowodować pozostanie części roztocza w skórze. Po usunięciu pajęczaka dokładnie dezynfekujemy miejsce ukąszenia oraz dłonie.

W tym dziale  Jak zwiększyć odporność organizmu

Szybkie usunięcie kleszcza może uchronić przed boreliozą. Chcąc uniknąć zakażenie, na wszelki wypadek kupmy zestaw Kick the Tick, dzięki któremu usuniemy pajączka szybko i bezboleśnie.