Jak przetrwać po operacji żylaków?

Leczenie chirurgiczne jest czasami najlepszym sposobem na pozbycie się żylaków. Każda osoba, która poddała się takiemu zabiegowi, powinna ściśle przestrzegać zaleceń po operacji żylaków kończyn dolnych. Pamiętajmy, że od tego zależy prawidłowy przebieg rehabilitacji oraz powrót do pełnej sprawności. Co trzeba robić?

Jak przebiega operacja?

Chirurdzy stosują różne techniki operacyjne. W medycynie obserwujemy ciągły postęp, który objął również tę dziedzinę leczenia. Dzięki temu eliminuje się nawroty, poprawia się efekt kosmetyczny oraz minimalizuje się urazowość zabiegu. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym, a twa ona około godziny. Zazwyczaj wykonuje się tylko zabieg na jednej nodze, by zmniejszyć ból operacyjny i skrócić czas zabiegu. Po wykonaniu stosownych cięć, lekarz zakłada szwy, które zdejmowane są około 10 dni po zabiegu.

Co się dzieje z chorym po operacji?

Każdy chirurg z pewnością da odpowiednie zalecenia po operacji żylaków kończyn dolnych i powie, co robić, a czego należy unikać, by rana odpowiednio się goiła, nie postawały owrzodzenia oraz aby nie postawały nowe żylaki. Bezpośrednio po operacji, jeszcze w czasie pobytu na oddziale chirurgicznym, trzeba ściśle stosować się do wskazówek lekarza. Kiedy znieczulenie ustąpi, chory powinien, jeszcze leżąc w łóżku, delikatnie poruszać nogami. Powolny i ostrożny ruch powoduje napięcie mięśni, ucisk na żyły, co wyciska krew w stronę serca i uniemożliwia jej zaleganie w żyłach kończyn dolnych.

W tym dziale  Jak ograniczyć spożycie cukru?

Jakie są zalecenia po operacji żylaków kończyn dolnych?

Po zabiegu sporadycznie zdarza się zakażenie rany, zwłaszcza u tych pacjentów, którzy mieli otwarte owrzodzenia. Przez pewien czas mogą także utrzymywać się krwiaki i obrzęk. Jeżeli bezpośrednio po zabiegu utrzymuje się ból, trzeba zażyć tabletki przeciwbólowe. Wśród podstawowych zaleceń po operacji żylaków kończyn dolnych wymienić trzeba przede wszystkim odpoczynek. Nie wolno się forsować czy długo siedzieć, a najlepiej po prostu leżeć. Podczas snu trzeba podkładać pod nogi wałek tak, by znajdowały się one powyżej poziomu serca. Lekarze zalecają także noszenie przeciwżylakowych pończoch lub podkolanówek o zmiennym ucisku. Polecane jest też przyjmowanie flebotropowych środków wspomagających leczenie, a także tabletek zawierających rutynę. Po 3 miesiącach od zabiegu, trzeba przyjść na wizytę kontrolną, gdzie lekarz zrobi korektę pozostałych drobnych żylaków czy pajączków za pomocą skleroterapii.

Sukces wyleczenia żylaków zależy nie tylko od skuteczności zabiegu, ale także od przestrzegania zaleceń po operacji żylaków kończyn dolnych. Jeśli nie chcemy kolejnej operacji, słuchajmy lekarza i wypełniajmy wskazówki.