Jak przetrwać sezon alergiczny

Wiosna to bardzo radosny i przyjemny czas dla większości z nas. Niektórzy jednak nie mogą się nim w pełni cieszyć, przez uporczywe alergie, które w okresie kwitnienia roślin mają swój najlepszy czas. Jest to prawdziwe utrapienie dla wszystkie alergików, dlatego warto się odpowiednio przygotować do walki z alergią.

Kiedy alergie doskwierają najbardziej?

Pierwsze reakcje alergiczne mogą się pojawić już w lutym, kiedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Później kwitną olchy, brzozy i wiązy. W lecie w cale nie jest łatwiej, gdyż rozkwitają wszystkie trawy i zboża. To nie koniec utrudnień dla alergików, końcem lipca rozkwitają chwasty, które mogą dawać się we znaki nawet do końca września. Okres alergiczny jest więc bardzo długi, dlatego niezbędne jest podjęcie działań, które pozwolą cieszyć otaczającą naturą.

Jakie są objawy alergii?

Alergia jest chorobą związaną z układem odpornościowym, który w sposób nieprawidłowy reaguje na różnego rodzaju alergeny. Dlatego, gdy pyłki zaczynają rozprzestrzeniać się w powietrzu, alergicy zaczynają odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów, są to: uporczywy katar, kichanie, swędzące i łzawiące oczy, swędzące ciało, nieustanne poczucie zatkanego nosa. Intensywność objawów, zależy od stopnia i rodzaju uczulenia.Soczewki kontaktowe

W tym dziale  Dlaczego warto zdecydować się na catering dietetyczny? 6 powodów

Alergia kontra leki

Leki do walki z alergią powinny być przepisywane przez lekarza, po wcześniejszym wykonaniu odpowiednich testów alergicznych. Różne aerozole, tabletki, kremy, inhalacje, maści w znacznym stopniu zmniejszą objawy, a nawet całkowicie je eliminują. Na efekty ich działania, trzeba jednak zwykle trochę poczekać.  Nie możemy jednak zapominać o tym, żeby przepisane przez specjalistę leki używać przez cały okres pylenia, nie tylko sporadycznie.

Odpowiednie przygotowanie domu

W walce z alergią nie możemy zapominać o odpowiednim przygotowaniu przestrzeni w której żyjemy. Konieczne jest wywietrzenie domu i pościeli przed rozpoczęciem sezonu alergicznego. Jeżeli koło domu posiadamy trawnik, powinniśmy go jak najszybciej skosić, przed rozpoczęciem pylenia.

Jakie soczewki dla alergików wybrać?

Noszenie soczewek w okresie pylenia roślin niektórym z nas sprawia wiele kłopotów. W momentach kulminacyjnych pojawia się swędzenie i łzawienie oczu. Dlatego niektórzy alergicy rezygnują z noszenia soczewek na czas pylenia. Jest to jednak zupełnie niepotrzebne, gdyż odpowiednie stosowanie soczewek, kontrola i higiena gwarantuje, że można je bez najmniejszych problemów nosić przez cały sezon alergiczny. Najlepsze soczewki dla alergików, to soczewki jednodniowe. Dzięki codziennej wymianie zapobiegamy dostawaniu się drobnoustrojów do oczu. Konieczne jest jednak dodatkowe stosowanie kropli do oczu, przepisanych przez specjalistę.

Niezastąpione wapno

Jeżeli nie planujemy wizyty u alergologa, gdyż mamy bardzo krótkotrwałe i nieuciążliwe objawy, można pomóc sobie zażywając niezastąpione wapno. Najlepiej w czystej postaci, bądź z dodatkiem kwercetyny. Jest to preparat o właściwościach wspomagających, który z pewnością nie wyleczy całkowicie alergii, ale może wspomóc w walce z objawami.

W tym dziale  Peeling kawowy, właściwości i zastosowanie