Jak wybrać irygator do zębów?

Higiena jamy ustnej to najważniejsza rzecz zapobiegająca powstawaniu zmian błony śluzowej, chorób języka, dziąseł i warg.  Odpowiednie dbanie o nią zmniejszy ryzyko zachorowań na poważniejsze przypadłości jak próchnica czy paradontoza. Dzisiejszy rynek usług oferuje szeroką gamę produktów ułatwiających higienę jamy ustnej. Oprócz szczoteczek manualnych, elektrycznych, past do zębów i płynów do płukania oraz akcesoriów do czyszczenia dziąseł istnieje także irygator do zębów.

Dla kogo irygator?

Irygator do zębów to nic innego jak urządzenie czyszczące wszelkie szczeliny międzyzębowe za pomocą strumienia wody puszczanego pod dużym ciśnieniem. Sprzęt ten może stosować każdy, kto chce w doskonałym stopniu zadbać o jamę ustną. Mogą go używać osoby posiadające wrażliwe zęby czy dziąsła, osoby, u których występuje krwawienie, a nawet ci, którzy noszą protezę czy aparat ortodontyczny.

Irygator stacjonarny czy bezprzewodowy?

Przy doborze irygatora do zębów należy zastanowić się, kiedy i gdzie będzie użytkowany. Jeśli większość czasu spędzasz w domu i tu dbasz o higienę swojej jamy ustnej, to najlepszy będzie irygator stacjonarny. Zajmuje on sporo miejsca, więc świetnie sprawdzi się w większej łazience. Konieczny też będzie dostęp do gniazdka elektrycznego w pobliżu umywalki. Jego zalety to duża pojemność pozwalająca na to, by korzystała z niego cała rodzina. Jeśli natomiast planujesz podróż, a chcesz mieć irygator do zębów zawsze pod ręką, wybierz bezprzewodowy. Posiada on akumulator i stację ładującą, nie zajmuje dużo miejsca. Wadą może być to, że pojemnik na płyn jest niewielki, przez co ze sprzętu skorzysta tylko jedna osoba i zawartość wystarczy na krótki czas.

W tym dziale  Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Wysokie ciśnienie czy niskie?

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę przy zakupie irygatora, jest to, czy potrzebne będzie wysokie ciśnienie, czy jego skala może być niższa. Przy wrażliwych zębach i dziąsłach, które często krwawią podczas szczotkowania, zaleca się wybranie irygatora pozwalającego na pracę przy niskim ciśnieniu. Irygowanie będzie delikatnie masowało dziąsła, co polepszy ich ukrwienie, wzmocni je, a przy długoterminowym stosowaniu zatrzyma problemy z krwawieniem. Dla osób posiadających wąskie przestrzenie między zębami odpowiedni będzie irygator pracujący przy silnym strumieniu wody. Pozwoli on na wypłukanie z jamy ustnej resztek jedzenia i osadów z najbardziej niedostępnych miejsc. Jeśli z irygatora do zębów ma korzystać więcej osób, wtedy warto zakupić wyposażony w możliwość regulacji wysokości ciśnienia. Dzięki tej opcji każdy z użytkowników dostosuje parametry do własnych potrzeb.

Końcówki irygujące

Zwykle irygatory do zębów wyposażone są w jeden rodzaj końcówki irygującej, jednak niektóre z nich posiadają dodatkowe, wielofunkcyjne dysze. Mogą m.in. czyścić język, aparat ortodontyczny, implanty, mosty i korony, a także irygować miejsca pod dziąsłami. Wiąże się to jednak z większym kosztem produktu. Należy zatem zastanowić się, czy wystarczająca będzie jedna dysza czyszcząca, czy warto zainwestować w większą ilość końcówek.

Cichy czy głośny?

Ostatnią rzeczą, na jaką powinno się zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego irygatora, jest to, z jakim natężeniem dźwięku pracuje. Niektórym nie będzie przeszkadzała głośność pracy urządzenia, inni natomiast wolą spokojne, cichsze brzmienie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

W tym dziale  Naturalne piękno: Produkty do pielęgnacji ciała, włosów i skóry dla zdrowego wyglądu