Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Większość osób odwiedza fizjoterapeutę wówczas, gdy poczują ból. Tymczasem jest to duże zaniedbanie, gdyż nasz organizm znacznie wcześniej daje nam różne sygnały, że coś jest nie tak. Możemy je z łatwością odczytać, o ile będziemy się w nie z uwagą wsłuchiwać. A kiedy jeszcze oprócz dolegliwości bólowych warto udać się do fizjoterapeuty? O tym piszemy poniżej.

Fizjoterapeuta – byle nie za późno!

W powszechnej świadomości rehabilitacja kojarzy się z przywracaniem pacjentowi pełnej sprawności po przebytym urazie lub wypadku I faktycznie taka grupa pacjentów stanowi bardzo duży procent wszystkich zgłaszających się do fizjoterapeutów. Często jednak do nich udają się także ludzie, którym doskwierają dolegliwości bólowe odczuwane w kręgosłupie lub którejś z kończyn. Niestety jak zauważają eksperci, wizyta jest zazwyczaj umawiana dopiero wtedy, gdy ból jest znacznie nasilony. Aby więc uniknąć poważniejszych powikłań w przyszłości, warto od razu skonsultować z fachowcem każdy odczuwany ból, Pamiętajmy, że zdecydowanie lepiej jest dowiedzieć się w gabinecie, że nie jest to nic groźnego, niż przez swoje zaniedbanie doprowadzić do przyszłych konsekwencji zdrowotnych. Taką taktykę nazywa się prewencją rehabilitacyjną, o której więcej piszemy w kolejnym akapicie. Obecnie też stosunkowo łatwo dostępna jest fizjoterapia Kraków to przykład miasto, w którym znajdziemy sporo takich gabinetów, zatem niech nic nie powstrzymuje nas przed wizytą.

W tym dziale  Naturalne soki – źródło niezbędnych witamin

Kiedy odwiedzić fizjoterapeutę?

Prewencja w rehabilitacji to umówienie wizyty u fizjoterapeuty, gdy tylko coś zaczyna nas niepokoić. Zdecydowanie więc nie warto ani zajadać bólu lekami, ani też go przeczekiwać z nadzieją, że kiedyś sam minie. Odczuwając pewien dyskomfort, powinniśmy już wtedy umówić konsultacje. Taka sama sytuacja dotyczy też sportowców, którzy podczas treningu odczuli nagły ból, który nie znika. Pamiętajmy, że chociaż wszelka aktywność fizyczna jest oczywiście bardzo wskazana, to jednak niesie ona jednocześnie za sobą ryzyko odniesienia kontuzji. Jeśli też czujemy ogólne napięcia mięśniowe, to także wtedy warto odwiedzić dobrego rehabilitanta. Jak więc widać nie jest trudno oszacować, kiedy potrzebny nam fizjoterapeuta. W zasadzie można nawet zaryzykować stwierdzenie, że bardzo wiele w tym aspekcie zależy od naszej motywacji i samozaparcia.

Fizjoterapeutę wybierz mądrze

Każda konsultacja powinna odbywać się u dobrego specjalisty. Bez względu na to, czy interesuje nas fizjoterapeuta we wspomnianym wcześniej Krakowie, czy też innym mieście, to zawsze będzie to kluczowa kwestia. Im większą wiedzę i doświadczenie będzie on posiadał, tym trafniej rozpozna naszą dolegliwość i bardziej precyzyjnie nakreśli plan dalszego postępowania. Na szczęście w tym względzie pacjenci mogą czuć się dość bezpiecznie, gdyż nad kompetencjami i umiejętnościami prezentowanych specjalistów czuwa obecnie Krajowa Izba Fizjoterapeutów, a i sam zawód regulowany jest przez odpowiednie przepisy prawne. Nie obawiajmy się też o koszty takich konsultacji, gdyż zdrowie każdego z nas jest przecież bezcenne.

W tym dziale  Jak poprawić krążenie krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *