Masz alergię – sprawdź, na co powinieneś teraz uważać

Alergia jest nieprzyjemna o każdej porze roku. Powszechne jest przekonanie, że najbardziej męcząca jest wiosną i latem, ze względu na duże stężenie pyłków roślin. Tymczasem jesienią i zimą również nie można od niej odetchnąć. Groźny jest zwłaszcza smog, który wisi nad naszymi głowami. Problemem jest także sprzątanie domu, gdyż uczulać mogą także zapachowe środki myjące.

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która objawia się uporczywym katarem, problemami z oddychaniem, egzemami skórnymi i związanym z tym złym samopoczuciem. Alergia zazwyczaj ma charaktery przewlekły, więc musimy alergikowi stworzyć dogodne warunki do życia, by stan jego zdrowia się nie pogarszał.

Czy zimą może pojawić się alergia?

W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach, wywołując objawy podobne do przeziębienia. Smog jest szczególnie uciążliwy dla osób, które cierpią na alergię. Bardzo małe cząstki zanieczyszczeń wnikają do układu oddechowego, zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Drażnią błonę śluzową i powodują stan zapalny, wywołują także katar i kaszel, a zatem objawy podobne do przeziębienia, które często mylone są z infekcjami. Organizm broni się przed zanieczyszczenia atmosferycznymi, zwiększając w drogach oddechowych wydzielanie śluzu, żeby chronić śluzówkę, ale może również obkurczać oskrzela. W takiej sytuacji może pojawić się duszność i świszczący oddech, czyli reakcja astmatyczna, która częściej zdarza się u alergików.

W tym dziale  Mrożonki - sposób na zachowanie dużej ilości wartości odżywczej

Zimowa aura zagrożeniem dla osoby chorującej na alergię

Zimą często leży śnieg, a chodniki posypane są piaskiem. Pasek i kurz wnosimy do domu, co staje się początkiem nieporządku, który może być szkodliwy dla osoby z alergią. Zimą powietrze bywa suche, więc kurz szybko się osadza. Pamiętajmy o dokładnym myciu sprzętów AGD, które przyciągają kurz. Jeżeli mamy w domu kanapy z grubą, karbowaną tapicerką musimy dokładnie je czyścić, gdyż gromadzący się brud może być szkodliwy dla osób cierpiących na alergię. Pamiętajmy też o dokładnym wietrzeniu mieszkania, gdyż wysoka temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. W mroźne i słoneczne dni wynieśmy na dwór pościel i pluszowe zabawki, gdyż zimne powietrze i promienie słoneczne zabijają roztocza.

Życie osób cierpiących na alergię nie jest łatwe, gdyż często muszą zmagać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zadbajmy o nasze zdrowie, unikajmy powietrza pełnego smogu i wietrzmy mieszkanie.