Mrożonki – sposób na zachowanie dużej ilości wartości odżywczej

Kto z nas nie lubi lata, gdy wszelkiego rodzaju owoce i warzywa są świeże, dostępne i tanie? Jednak co z pozostała częścią roku? Czy mamy sobie ich odmawiać? Na szczęście nie, ponieważ możemy je zamrozić, a jak się okazuje jest to sposób, nie tylko wygodny, ale wbrew pozorom również zdrowy.

 

Dlaczego mrożenie potraw jest zdrowe?

Mrożenie jest procesem, który jeśli jest prawidłowo przeprowadzony, pozwala na zachowanie wszelkich właściwości produktów. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku warzyw i owoców, których sezonowość jest bardzo krótka. Gdy przychodzi pora ich zbiorów, mają najwięcej drogocennych właściwości. Natomiast gdy np. pomidory kupujemy jeszcze w zimie, znacznie różnią się one właściwościami od tych w lecie.mrożonki

Mrożenie produktów powinno odbywać się w niedługim czasie po ich uboju w przypadku mięsa oraz zbiorach, w przypadku warzyw i owoców. W ten sposób zachowują one wszelkie właściwości i świeżość, która pojawi się ponownie, po odmrożeniu.

Dlaczego warto mrozić potrawy?

Mrożenie jest przydatne zwłaszcza, w przypadku potraw sezonowych. Możesz spokojnie zamrozić np. truskawki, które pojawiają się w sklepach krótko, i móc cieszyć się ich pełną świeżością w zimie. Pozwala to na dużą oszczędność pieniędzy, ponieważ owoce poza sezonem o ile w ogóle są możliwe do zakupienia, kosztują naprawdę dużo.

W tym dziale  Ból stawu łokciowego - przyczyny

Oszczędność pojawia się również, gdy mamy duże ilości jedzenia, które nie jesteśmy w stanie szybko spożyć, np. z powodu wyjazdu. Zamknięcie ich w zamrażalniku będzie idealnym rozwiązaniem, które uchroni nas przed ich niepotrzebnym wyrzuceniem.

 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu mrożonek?

Nie jest tak, że mrożonki są zdrowe absolutnie, ponieważ producenci żywności bardzo lubią dodać niekiedy kilka składników i sprawić, że ten świetny sposób na przechowywanie jedzenia, staje się niezdrowy i wręcz niepolecany.

Przede wszystkim kupując mrożonki w sklepie ważne jest czytanie etykiet. Jeżeli oprócz wymienionych warzyw lub owoców pojawiają się różnego rodzaju substancje takie jak, guma kasztanowa, guma arabska czy emulator kwasowości, należy taką mrożonkę odłożyć z powrotem do zamrażalnika. Sam proces mrożenia pozwala na zachowanie cennych właściwości, więc dodawanie do produktu dodatkowych elementów sprawia, że nie są one już tak dobre i zdrowe.

Ważna jest również konsystencja mrożonek. Jeżeli biorąc je w rękę czujesz, że jest to zbita masa, również nie warto jej kupować. Najprawdopodobniej oznacza to, że mrożonka była zamrożona, po czym odmrożona i ponownie włożona do zamrażalnika. Powodów ku temu jest wiele np. niewłaściwy transport. Odmrożenie produktu wyklucza go ze spożycia, jednak niestety producenci często się tym nie przejmują. Proces zamrażania sprawia, że kultury bakterii są uśpione. Ich odmrożenie powoduje, że znacznie zwiększają one swoją populację, dlatego potrawy należy spożyć lub ugotować. Ponowne ich zamrożenie może spowodować poważne problemy zdrowotne. Pamiętaj więc, że mieszanka powinna być sypka, by mieć pewność, że była zamrożona przez cały czas, od momentu pierwszego zamrożenia.