Profesjonalna wyciskarka do soków czy „zwykła” – Różnice, porównanie

Żeby móc korzystać z dobroczynnego działania świeżo wyciskanych soków, trzeba kupić odpowiedni sprzęt. Oferta jest bogata i dlatego zanim kupimy konkretne urządzenie, warto zorientować się jakie są możliwości. Jakie mogą być różnice pomiędzy wyciskarkami do soków?

Jakie są rodzaje urządzeń do wyciskania soku?

Najprostszy sprzęt do wyciskana soku, to urządzenie ręczne. Właściwie jest to wyciskarka do cytrusów. Żeby z niej skorzystać trzeba przekroić owoc na pół i wycisnąć sok, który spływa do specjalnego pojemnika. Możemy korzystać z wyciskarek ręcznych oraz elektrycznych, ale w obu przypadkach konieczne jest dociskanie połówki owocu do urządzenia.

Kolejna propozycja, czyli sokowirówka, charakteryzuje się tym, że bardzo szybko pracuje. Osiąga wysokie obroty, w związku  z czym sok robiony jest naprawdę szybko. Jej działanie polega na rozdrobnieniu wrzuconych przez otwór wsadowy warzyw i owoców, a następnie przepuszczeniu tej masy przez sitko. Otrzymujemy dość rzadki sok z niewielką ilością drobinek, pochodzących z miąższu użytych produktów.

W wyciskarce do soku również mamy do czynienia z rozdrabnianiem warzyw i owoców. Masa tłoczona jest dalej ruchem ślimakowym do części miażdżącej i potem na sito. Natomiast jest to urządzenie wolnoobrotowe. W efekcie uzyskujemy sok, który nie jest podgrzewany, spieniony, a poza tym jest gęstszy niż napój z sokowirówki. Na rynku dostępne są wyciskarki poziome, pionowe, jednoślimakowe i dwuślimakowe.

W tym dziale  Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

 

Jakie są zalety i wady poszczególnych urządzeń do wyciskania soku?

Wyciskarki do cytrusów są tanie i ciche. Sok, który możemy dzięki nim przygotować jest bardzo zdrowy i pełnowartościowy. Podczas wyciskania dostają się do niego cząsteczki owoców, co jest plusem, ale dla osób, które wolą klarowne napoje może być minusem. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taka wyciskarka ma zastosowanie tylko i wyłącznie do owoców cytrusowych.

Jeśli używamy sokowirówki nie musimy czekać zbyt długo na sok. Poza tym możemy wrzucać do niej całe warzywa i owoce, bez krojenia. Jednak okazuje się, że podczas szybkiej pracy urządzenia wytwarza się wysoka temperatura. W związku z tym napój ma mniej witamin, minerałów oraz enzymów, niż ten z wyciskarki. Poza tym szybko przestaje być świeży. Kolejna wada sokowirówki – nie nadaje się do wyciskania soku z warzyw liściastych. Na dodatek głośno pracuje, nie może być używana zbyt długo oraz nie najlepiej się ją czyści.

Wyciskarki do soków wypadają w związku z tym znacznie lepiej niż sokowirówki. Przede wszystkim pozwalają na uzyskanie pełnowartościowego napoju. Dzięki temu, że jest bardziej gęsty, ma więcej błonnika. Do wyciskarki można wrzucić dowolne warzywa i owoce. Poza tym wyciskarki poziome mają również inne funkcje i łatwo się je myje. W przypadku urządzeń pionowych utrzymanie ich w czystości jest już nieco trudniejsze. Nie da się w nich, w przeciwieństwie do poziomych, np. mielić mięsa czy robić makaronu.

W tym dziale  Kremy do suchej skóry

Czy poziome wyciskarki do soku mają jakieś słabe strony? Dla niecierpliwych pewną wadą może być konieczność poczekania kilka minut na sok. Są też szersze od pionowych. Urządzenia te zwykle mogą pracować maksymalnie przez pół godziny. Potem potrzeba tyle samo czasu, żeby „odpoczęły”.

sok z czereśni
Sok z czereśni

Najdokładniejsze są z pewnością wyciskarki dwuślimakowe. Jednak są raczej drogie i trzeba włożyć sporo wysiłku w ich dokładne wyczyszczenie.

 

Jaką wyciskarkę do soków najlepiej wybrać?

Jak wynika z powyższego porównania, wyciskarka do soku to lepszy wybór niż sokowirówka. Jeżeli chcemy pić wyłącznie sok z cytrusów, to w zupełności wystarczy nam zwykła wyciskarka. Zapłacimy za nią niewiele, nie będzie zajmowała dużo miejsca, a co najważniejsze pozwoli na przyrządzanie w pełni wartościowego soku.

Jednak jeśli zależy nam na tym, żeby robić różne koktajle warzywno-owocowe oraz mamy zamiar spożywać je codziennie, to z pewnością powinniśmy kupić profesjonalną wyciskarkę. Warto wybierać pomiędzy urządzeniami dwuślimakowymi oraz poziomymi.

Najlepsze, jeśli chodzi o jakość soku, są wyciskarki dwuślimakowe. Z kolei poziome mniej kosztują, łatwiej się je czyści oraz posiadają dodatkowe funkcje.