Wybieramy odżywkę do włosów

Odżywka do włosów to kosmetyk, który dostarcza włosom wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki odżywce włosy są miękkie, błyszczące i przede wszystkim zdrowe i odżywione. W drogeriach znaleźć można wiele rodzajów odżywek do włosów,  jak zatem wybrać idealną odżywkę?

Jaki skład powinna mieć dobra odżywka do włosów?

Skład odzywki jest bardzo ważny, ponieważ to od niego zależy skuteczność jej działania. W dobrym produkcie nie może zabraknąć ekstraktów roślinnych, które dostarczają włosom wielu niezbędnych składników. Jednak, aby nie miały one działania wysuszającego, muszą być zrównoważone olejkami, które nawilżają, wygładzają oraz nadają włosom piękny połysk. Oprócz tego w odżywce muszą znajdować się nawilżacze, czyli humektanty. Zalicza się do nich miód, aloes oraz glicerynę. Nie można też zapomnieć o proteinach, które uzupełniają wszelkie ubytki we włosach.

Jakich składników nie powinno być w odżywkach?

Niestety zdarza się, że niektóre kosmetyki zawierają w swoim składzie związki, które szkodzą włosom. Są to chociażby alkohole, takie jak denat, isopropyl, czy benzyl. Lepiej unikać odżywek, które mają je na początku składu. Jeśli alkohol znajduje się na samym końcu, to jest go minimalna ilość i można zaryzykować zakup produktu. Kolejne składniki, których nie powinno być w odżywce to konserwanty. Jest ich naprawdę dużo, ale jeśli ich długie i skomplikowane nazwy pojawiają się dopiero po słowie „parfum” to kosmetyk nie jest jeszcze taki zły.

W tym dziale  Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Jaka odżywka do jakich włosów?

Odżywkę zawsze należy dopasować do rodzaju włosów. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy produkt ma nieco inne działanie. Ważne jest zwłaszcza ustalenie tego, jakie funkcje powinien pełnić produkt, aby mieć pewność, że będzie on włosom pomagał, a nie szkodził. W przypadku włosów przetłuszczających się warto wybierać kosmetyki, które mają w składzie substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza wyciągi z pokrzywy o działaniu przeciwłojotokowym, czy wyciągi z miodu pomocne w walce z bakteriami. Kondycję włosów przetłuszczających się poprawi także biosiarka, cynk i wyciąg z brzozy brodawkowatej. Istotnym składnikiem takich kosmetyków jest także wyciąg z łopianu lub dziegciu, które działają dezynfekując.

Innej pielęgnacji wymagają włosy rozdwajające się. Najlepiej działają na nie odżywki zawierające proteiny, które regenerują włosy od wewnątrz. W składzie powinny znaleźć się również olejki, a zwłaszcza arganowy i shea, które wspierają regenerację komórek i znacząco ułatwiają rozczesywanie włosów.

Do włosów zniszczonych trzeba wybierać produkty zawierające pro-keratynę. Naprawia ona włókno włosa i wzmacnia jego strukturę. Ponadto warto wybierać odżywki zawierające ceramidy, które wzmacniają odporność komórek włosa aż po same końce. Włosy bardzo zniszczone oprócz odżywki potrzebują jeszcze specjalnej maski, która działa silniej. Nie są one przeznaczone do stosowania na co dzień – wystarczy używać ich raz na jakiś czas.

W tym dziale  Moda letnia na różne okazje

Włosy suche i przesuszone potrzebują przede wszystkim odżywienia, a także elastyczności. Pomogą w tym lipidy, aminokwasy, białka oraz witaminy, dzięki którym fryzura odzyska sprężystość i będzie pięknie się prezentować.