Zalety wyciskarek do soków

Soki z kartonów kuszą obietnicami dużej zawartości owoców, zdrowotnych właściwości i naturalnego składu. Wiele z nich jest jednak pasteryzowanych, przez co traci najważniejsze składniki odżywcze. Zakup wyciskarki umożliwia samodzielne przygotowanie zdrowego soku, który zachowa wszystko to, co najważniejsze.

Wyciskarka zamiast sokowirówki?

Popularnym narzędziem stosowanym do uzyskiwania soków z owoców i warzyw są sokowirówki. Od wyciskarek różnią się znacznie sposobem pracy. Sokowirówki niejako mielą składniki, z których odsączany jest sok. Płyn poddawany jest działaniu wysokiej temperatury i szybkiemu utlenianiu ze względu na prędkość poruszających się ostrzy sokowirówki. Procesy te powodują, że napój ma mniej substancji odżywczych i szybciej się psuje. Sokowirówka posiada też szereg ograniczeń co do tego, jakie produkty mogą się w niej znaleźć.

Inaczej odbywa się to w wyciskarce. Składniki obrabiane są przede wszystkim o wiele wolniej. Dzięki temu, substancje odżywcze nie są niszczone przez wysoką temperaturę. Urządzenia te są również uniwersalne. Z łatwością wycisną sok zarówno z jabłka, jak i trawy pszenicznej, warzyw liściastych czy kiełków. Dodatkową zaletą, jest większa ilość soku, którą można uzyskać.

Sok przygotowany za pomocą wyciskarki może dostarczyć organizmowi wielu niezbędnych substancji odżywczych zawartych w warzywach i owocach. Dzięki swojej płynnej postaci, jest łatwo przyswajalny. Zjedzenie wszystkich składników soku mogłoby być trudne do przetrawienia przez układ pokarmowy, w płynnej formie jest to natomiast wyjątkowo lekkie.

W tym dziale  Rodzaje i typy mąki oraz ich zastosowanie

Jaką wyciskarkę kupić?

Przed zakupem warto zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec wyciskarki. Pod uwagę należy wziąć również zawartość portfela, urządzenia te nie należą bowiem do tanich. Istnieje kilka typów wyciskarek, przybliżamy charakterystykę trzech najpopularniejszych.

Wyciskarki pionowe

Wyciskarki pionowe wykorzystują naturalną siłę grawitacji, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z popychacza. Umożliwiają one zatrzymanie soku wewnątrz urządzenia, dzięki specjalnej zatyczce. Można to wykorzystać do przepłukania wyciskarki wodą, kiedy chcemy wyciskać sok z różnych owoców kolejno po sobie. Dzięki temu nie mieszają się smaki i nie ma konieczności mycia urządzenia po wyciśnięciu każdego owocu. Nie należy jednak traktować tego jako pełne mycie.

Wyciskarki poziome

Umieszczanie składników w wyciskarce poziomej odbywa się za pomocą popychacza. Potrzeba do tego pewnego nakładu siły. Urządzenia te posiadają jednak wiele dodatkowych funkcji. Można ich użyć m.in. do formowania makaronu, przygotowywania musów i przecierów, jak również do mielenia i homogenizowania produktów. Wyciskarka taka szczególnie polecana jest dla rodziców, ponieważ dzięki niej można samodzielnie przygotować obiadki typu Gerber.

Wyciskarki ślimakowe

Wyciskarki z tej kategorii charakteryzują się tzw. ślimakiem. Wyciskarki dwuślimakowe zawierają wiele elementów, przez co ich czyszczenie może być problematyczne. O wiele prostsze jest mycie modeli jednoślimakowych. Mocną stroną wyciskarek ślimakowych jest wyjątkowa wydajność. Pozwalają na najdokładniejsze wyciśnięcie soku i uzyskują go najwięcej w porównaniu z innymi wyciskarkami.