Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to choroba skóry charakteryzująca się nawracającymi okresami występowania zaczerwienienia, świądu i suchości skóry. AZS jest chorobą przewlekłą i najczęściej występuje u dzieci, ale może również dotyczyć dorosłych. Około 60% przypadków AZS rozwija się w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, a ponad 85% przypadków rozwija się przed ukończeniem piątego roku życia.

U dorosłych objawy AZS mogą również pojawić się po raz pierwszy, ale jest to mniej powszechne niż u dzieci. U niektórych osób objawy AZS mogą zanikać wraz z wiekiem, ale u innych choroba może się utrzymywać przez całe życie.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Przyczyną AZS jest złożona interakcja między genetyką, układem immunologicznym oraz czynnikami środowiskowymi, takimi jak alergeny, stres, zmiany temperatury czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jest ona uważana za chorobę atopową, co oznacza, że osoby z AZS często cierpią również na alergie pokarmowe, astmę lub katar sienny. W okresach zaostrzenia choroby objawy AZS mogą być szczególnie nasilone i utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym sen.

Objawy AZS obejmują suche, swędzące i zaczerwienione plamy na skórze, które często pojawiają się na twarzy, szyi, łokciach, kolanach i innych częściach ciała. Skóra dotknięta AZS może również pękać i owrzodzać się, co zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych.

W tym dziale  Soczewki kontaktowe jako miła przerwa od okularów

Chociaż AZS nie jest chorobą zakaźną i nie jest związana z brakiem higieny, dobrą pielęgnacją skóry można przyczynić się do zmniejszenia objawów i poprawienia jakości życia pacjenta.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie AZS polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu nawrotom choroby. Są to zwykle leki przeciwhistaminowe, kremy i maści nawilżające, a także leki przeciwzapalne, np. kortykosteroidy. Ważne jest również utrzymanie skóry w czystości i wilgotności, a unikanie substancji drażniących, takich jak dym papierosowy, detergenty i kosmetyki o wysokiej zawartości alkoholu. Skuteczna walka z AZS wymaga zwykle podejścia wielokierunkowego i dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb i objawów pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną, która jest zwykle leczona przez dermatologa. Dermatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *