Dlaczego należy pić wodę

Woda to życie – i to nie jest banał. Nasz organizm może być nawet w 70 % złożony z wody dlatego tak ważne jest by stale dbać o jej uzupełnianie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których tryb życia cechuje wzmożona aktywność fizyczna i to nawet ta uprawiana amatorsko.

Uzupełnianie wody

Należy wiedzieć, że woda jest niezbędna w niemal wszystkich funkcjach życiowych w ciele człowieka. Z jej pomocą oddychamy, przyjmujemy pokarmy oraz je trawimy, a także wydalamy. Również nasze narządy wewnętrzne potrzebują stałej obecności wody. W trakcie wymienionych procesów następuje ciągłe jej wydalanie z organizmu, co wiąże się z koniecznością ciągłego uzupełniania. Ryzyko odwodnienia organizmu, to bardzo niebezpieczna sytuacja, która w ekstremalnych stanach może skutkować koniecznością hospitalizacji lub nawet zgonu. Stąd tak częste w trakcie sezonu letniego apele przypominające o konieczności uzupełniania wody w organizmie i to najlepiej w postaci naturalnej. Oczywiście wszelkie owoce i napoje smakowe również posiadają ją w składzie, jednak to czysta forma jest najbardziej optymalna dla naszego ciała. W przypadku osób starszych jest wręcz stricte pożądane, by uzupełniać niedobór wody w taki właśnie sposób.

woda, dlaczego trzeba pić wodę, sklep internetowy Piotr i Paweł

Aktywność fizyczna

Osoby uprawiające sport oraz te, które okazjonalnie ćwiczą fizycznie nie powinny zapominać o każdorazowym nawadnianiu organizmu. Oprócz tradycyjnych wód mineralnych polecane są również różnego rodzaju napoje izotoniczne, które w swoim składzie posiadają także witaminy i inne składniki odżywcze tak pożądane podczas wysiłku fizycznego. Jeśli chodzi o wody wysoko zmineralizowane, to należy kontrolować ich spożycie tzn. uzupełniać niedobory również zwykłą wodą źródlaną – ciągłe dostarczanie do organizmu wysoko zmineralizowanej cieczy może wręcz przynieść skutek odwrotny od pożądanego tj. zbyt duże nagromadzenie niektórych elementów. Należy pamiętać również o tym, że podczas wysiłku ilość wody dostarczanej do naszego organizmu powinna być dużo większa niż standardowo – są to ilości podobne do tych w trakcie olbrzymich upałów. Dziś zaleca się nawet spożywanie od 3 do 5 litrów wody na dobę najlepiej w niewielkich, równomiernych porcjach. Warto również podkreślić fakt, że wraz z wydalaniem wody z organizmu pozbywamy się również z niego niebezpiecznych toksyn i związków, dlatego im więcej jej pijemy, tym szybciej się oczyszczamy.

W tym dziale  Poradnik dla zdrowych włosów: 5 kroków do pięknej i lśniącej czupryny

Jaką wodę wybierać

Na koniec jeszcze kilka słów o rodzajach wód, jakie powinniśmy wybierać. Wspomniano już o konieczności różnorodnego doboru napojów i potraw zawierających wodę w swoim składzie, i to chyba najlepszy sposób na optymalne oraz odpowiednio zbilansowane menu dla naszego ciała. Do posiłków i w trakcie dnia polecamy wody źródlane i stołowe, które pić możemy bez żadnych ograniczeń. Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup dzbanka filtrującego, który pozwoli zamienić zwykłą kranówkę w zdrowy dla organizmu płyn. Oczywiście największym kłopotem jest oduczenie dzieci od picia popularnych napojów gazowanych z dużą zawartością cukru, więc warto chociaż częściowo zamieniać je na soki owocowe – najlepszym sposobem jest uczenie picia czystej wody od wczesnego dzieciństwa. Innym rozwiązaniem może być domowa lemoniada lub woda z cytryną i miętą czy rabarbarem, która doskonale smakuje i świetnie gasi pragnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *