Czym jest terapia manualna?

W przypadku wielu dolegliwości lekarze często przepisują terapię manualną zamiast fizjoterapii lub masaży. Ale czym właściwie jest terapia manualna?

Jak działa terapia manualna?

Techniki terapii manualnej są odpowiednie zarówno do łagodzenia bólu, jak i do mobilizowania ograniczeń ruchowych. Warunkiem wstępnym jest to, że ograniczenia są spowodowane zaburzeniami czynnościowymi stawów lub powiązanych mięśni, które można również naprawić za pomocą aplikacji ręcznej.
W przypadku chorób zwyrodnieniowych, takich jak artroza i wynikających z tego trwałych uszkodzeń chrząstki stawowej, terapia manualna może pomóc tylko w ograniczonym stopniu.

Ważną rolę odgrywa tu tkanka łączna. Terapia manualna ma na celu rozpuszczenie patologicznych zmian w tkance łącznej spowodowanych chorobą, urazem, złą postawą lub brakiem ruchu.

Za pomocą technik takich jak ciągnięcie, pchanie i rozciąganie terapeuta ustawia bodźce, które stymulują samoleczenie tkanki. Wspomaga przepływ wody w tkankach i limfy, a także krążenie krwi, zmniejsza napięcie mięśniowe i zwiększa mobilność. Nacisk na komórki aktywuje również szlaki sygnałowe i hormony tkankowe. To może to wpływać na nerwy i psychikę oraz uśmierzać ból.
Dzięki selektywnym chwytom i specjalnym ćwiczeniom rozciągającym terapeuta może uwolnić napięcie i blokady oraz zmobilizować stawy.

W tym dziale  Peeling kawowy, właściwości i zastosowanie

Kiedy stosuje się terapię manualną?

Terapia manualna (zobacz: https://reha-kfz.pl/uslugi/terapia-manualna/) może być stosowana w leczeniu wielu różnych chorób. Klasyczne obszary zastosowań to:

– Ból i ograniczenie ruchu pleców i kończyn z powodu blokad, nieprawidłowych obciążeń, skróconych mięśni oraz ścięgien,
– Ograniczenie ruchomości stawów, na przykład po zapaleniach, operacjach lub unieruchomieniu,
– Artroza,
– Leczenie blizn i rehabilitacja po kontuzjach,
– Obrzęk – jeśli występuje nagromadzenie płynu w tkance,
– W przypadku niektórych bólów głowy, szumów w uszach i zawrotów głowy,
– Bóle szyjne – pomaga przy napięciach w szyi.

Jak przebiega terapia manualna?

Terapia manualna obejmuje różne techniki i zastosowania – masaż i drenaż limfatyczny, a także techniki, w których terapeuta biernie porusza stawami, delikatnie chwyta tkanki, wywiera nacisk lub na przykład wykonuje ruchy okrężne. Terapeuta używa samych rąk do wyczuwania i leczenia zmian w tkankach. Podczas terapii manualnej często wykorzystuje się również ćwiczenia, w których aktywnie uczestniczy pacjent.

Jak działa zabieg?

Leczenie jest zawsze dostosowane do indywidualnego obrazu klinicznego. W tym celu przeprowadza się szczegółowy wywiad. Uwzględnia się takie czynniki, jak ogólny stan zdrowia, praca, hobby. Następnie pacjent pokazuje podczas prezentacji funkcjonalnej, gdzie tkwi problem. Pacjent jest następnie badany, a terapeuta ocenia statykę. Na koniec terapeuta wykonuje badanie palpacyjne, dzięki któremu ocenia się takie struktury, jak mięśnie, skóra, ścięgna, więzadła i tkanki. Właściwe leczenie jest ustalane i przeprowadzane na podstawie tego szczegółowego wywiadu.
O wyborze technik mobilizacji fizjoterapeuty decydują wyniki badań, ograniczony kierunek ruchu oraz kształt stawu. Trzy podstawowe techniki terapii manualnej to:

W tym dziale  Przetwory rybne - czy są zdrowe?

– Trakcja,
– Kompresja,
– Technika ślizgowa,
– Mobilizacja i manipulacja.

Specjalne formy stosowania terapii manualnej

Ponadto w ramach terapii manualnej rozwinęło się wiele specjalizacji i alternatywnych metod leczenia, które koncentrują się na określonych obszarach ciała lub technikach, na przykład:

– Terapia czaszkowo-krzyżowa,
– Metoda Dorna lub metoda Dorna-Breussa,
– Rolfing,
– Bowtech.

Terapia manulana